Arteterapia z łaciny ars – sztuka i z greckiego therapeia czyli leczenie, przywracanie do zdrowia. Najprostsza jej definicja to oddziaływanie terapeutyczne wykorzystujące zasoby sztuki. Jest działaniem z pogranicza sztuki i psychoterapii, przy czym sztuka to akt twórczy i powstające w jego wyniku artefakty, terapia to podążanie za procesem zmiany w odniesieniu do dzieła. Należy zaznaczyć ,że w arteterapii kreacja jest najistotniejszym elementem inaczej niż w psychoterapii gdzie rysunek bywa używany jako element uzupełniający. Kreacja wizualna otwiera drogę do komunikacji między ja wewnętrznym, a światem zewnętrznym, idąc za Malraux: „ Sztuka jest najkrótszą drogą od człowieka do człowieka.”
Do rozwoju współczesnej arteterapii niewątpliwie przyczynili się pionierzy współczesnej psychoterapii Freud i Jung, ich zdaniem kreacja wizualna, może stanowić formę ekspresji świadomych i nieświadomych treści. W praktyce arteterapeutycznej stosuje się różne podejścia oparte na koncepcjach teoretycznych: psychoanalityczne, humanistyczne, poznawczo- behawioralne, narracyjne i skoncentrowane na rozwiązaniu, rozwojowe, ekspresyjne i multimodalne.
Nasza arteterapia inspirowana jest terapią egzystencjalną w nurcie logoterapeutycznym V. Frankla. Stosujemy multimodalne techniki ekspresji: wizualizację, działania plastyczne, pracę z ciałem.
Dzięki arteterapii niejednokrotnie możemy głębiej doświadczyć naszych przeżyć i emocji, język często okazuje się zbyt ubogi by je wyrazić i opisać.
Oto niektóre korzyści płynące arteterapii:
Psychoterapia sensem inaczej logoterapia to trzecia wiedńska szkoła psychoterapii stworzona przez V.E. Frankla.
więcejNasza arteterapia inspirowana jest terapią egzystencjalną w nurcie logoterapeutycznym V. Frankla.
więcej